+48 506 847 792kontakt@pakadlazwierzaka.orgTrójmiasto

Poradnik poadopcyjny

Najważniejszą rzeczą, którą trzeba sobie  uświadomić to, że nie wiesz przez co przeszedł pies i nigdy się nie dowiesz oraz jakie będą jego reakcje na skutek tych przeżyć. Oczywiście są psy, na których piętno schroniska nie odbiło się aż tak bardzo. Wszystko będzie widać po psie. Pamiętaj, że w nowym domu pies potrzebuje dystansu i spokoju. Właśnie zmienił mu się cały świat. Nowe miejsce, zapachy, ludzie, już nie wspominając o dziwnych urządzaniach w mieszaniu jak telewizor, lustro i wszystko co wydaje dźwięki z kosmosu. Pies musi mieć czas żeby się z tym oswoić.  Żaden pies nie będzie wdzięczny, że został adoptowany i często długo będzie się oswajał z nową sytuacją.

✅ Na ten pierwszy czas należy zostawić psa w spokoju. Niech się zapozna z nowym otoczeniem.  Legowisko dla psa zaplanuj w spokojnym miejscu, żeby nie było w ciągu komunikacyjnym i pies miał tam swoje bezpieczne schronienie. Niech legowisko będzie psim azylem. Tam go nie głaskamy i nie przeszkadzamy. Nie zmuszaj psa żeby od razu tam spał,  początkowo będzie wybierał sobie różne miejsca do odpoczynku. Misek z wodą i jedzeniem też nie ustawiaj w przejściu.

✅Pies w schronisku nie miał możliwości odpocząć przez zapachy, hałas i silny stres. Pozwól mu to odespać. Szczeniaki i starsze psy potrzebują nawet 20h snu.

✅ Po wejściu do domu niech sobie wszystko spokojnie obwącha. Szczególnie psy niewidome muszą sobie zrobić mapę węchową otoczenia. Niech się przyzwyczai przez pierwsze kilka dni, tygodni.

✅Warto poczekać aż pies sam do nas podejdzie. Bardzo ważne jest żeby on sam zdecydował, czy jest już gotowy nawiązać z nami kontakt. Można go  nagrodzić smaczkiem czy ciepłym słowem jak już wykona ten krok.

✅Pies na początku może niechętnie jeść. Stres i zmiana karmy może doprowadzić do biegunki. Jest to dość częste, jednak gdy nie minie po kilku dniach odwiedź lekarza weterynarii.

✅ Nie wołaj go co chwile, nie obłapiaj. Szczególnie wytłumacz to dzieciom. Dla nich to świetna lekcja uczenia się cierpliwości. Ale możesz mówić do niego spokojnym głosem i od samego początku chwalić gdy zrobi coś pożądanego, np. dobrze, brawo, super. Warto te słowa wypowiadać przy podawaniu smaczka.

✅ Nie zapraszaj znajomych pod hasłem mamy nowego psa, chodźcie go poznać. Nie należy też od razu zarzucać go dźwiękowymi zabawkami. Powolne i nienachalne budowanie więzi zbuduje więź nierozerwalną. 

✅ Pierwsze spacery powinny być po jedzeniu, piciu, śnie i zabawie. Na początku najlepiej na tej samej trasie. Pies szybko zrozumie, że dom to bezpieczna przystań i powoli będzie poznawał okolicę.  Nie uczmy psa załatwiania się na podkłady w domu. 

✅ Psy rozładowują stres, między innymi  poprzez żucie. Od pierwszych dni można podawać naturalne gryzaki np. żwacze, penisy wołowe czy przysmaki dentystyczne, żeby sobie pogryzł w kącie. Niewskazane są kości prasowane i gotowane, wędzone.

✅ Pies przez pierwsze dni będzie też więcej pił, ze względu na stres, pamiętajmy więc o uzupełnianiu wody w misce i częstszych spacerkach.

✅ Jeśli psu zdarzy się załatwić w domu to nie krzyczymy na niego. Natychmiast zabieramy na dwór, a jak tylko się załatwi na zewnątrz pochwal go słowem np. brawo, super pies, dobrze.

✅Od pierwszych dni zostawiaj psa sukcesywnie samego, najpierw w innym pokoju, następnie samego w mieszkaniu.  Zacznij od 2 minut, potem wydłużaj czas. Następnie wrócić do 2 minut i zostawiaj go samego nieregularnie tak, żeby wiedział ze zawsze wrócisz niezależnie od czasu, który minie. 

✅ Jeśli możesz, zaczekaj kilka dni z kąpielą, to dla psa potężny stres, którego lepiej mu nie fundować na dzień dobry. Można użyć suchego szamponu, jeśli przeszkadza Ci zapach.

✅Wszystkie psie gadżety, piękne szelki, chusty, kagańce wprowadzaj powoli, pies może tego nie znać i wprowadzanie go w tak niekomfortową sytuacje może skutkować problemami w przyszłości.

✅ Należy obserwować uważnie psa, żeby jak najwięcej się o nim dowiedzieć. Jeśli jednak zachowanie psa będzie budziło Twoje wątpliwości, nie czekaj skontaktuj się z behawiorystą.

Pies wysyła nam wiele sygnałów, zanim pokaże te bardziej ostrzegawcze jak pokazywanie zębów, warczenie czy kłapanie zębami. Pamiętaj, że takie zachowania nie oznaczają, że pies jest agresywny. JEST TO FORMA KOMUNIKACJI.  Oto kilka przykładowych sygnałów uspokajających:

1. Odwrócenie głowy
Pies może odwracać całą głowę lub tylko wzrok. Obserwujemy to np. gdy bierzemy na ręce zwierzę, które tego nie lubi. Podobnie może zachować się nasz pupil w czasie przywitania ze zbyt natarczywym psem czy człowiekiem.

2. Odwrócenie całego ciała
Możemy to zauważyć w czasie przywitania się dwóch psów, kiedy jeden z nich ustawia się prostopadle do drugiego. Co jakiś czas podobną pozycję przyjmują psy w czasie intensywnej zabawy, aby uspokoić sytuację.

3. Podchodzenie po łuku
Łączone jest często z odwracaniem głowy i innymi sygnałami uspokajającymi. Psy podchodzą do siebie na wprost bardzo rzadko, np. gdy znają się dobrze. Warto mieć to na uwadze, gdy spacerujemy z naszym pupilem na smyczy i zbliżamy się do innego psa. Idąc na wprost zmuszamy pupila do nienaturalnego zachowania i możemy przyczynić się do konfliktu.

4. Oblizywanie się i ziewanie
Pies wykonuje szybkie ruchy językiem, jakby oblizywał nos. Często robi to, gdy podchodzi do innego psa. Z kolei ziewanie możemy zaobserwować podczas jazdy autem, wizyty u weterynarza czy mówienia podniesionym głosem.

5. Powolne poruszanie się
Pies może powoli zbliżać się do innego psa, człowieka, ale też do dużego obiektu, który wywołuje w nim obawy (takiego jak np. śmietnik). Nieznajomość tego sygnału może prowadzić do nieporozumień. Jeśli wołamy psa zniecierpliwionym, podniesionym głosem, może on zwolnić wysyłając do nas sygnał uspokajający. W takiej sytuacji opiekun powinien rozluźnić się, mówić przyjaźnie, nawet przykucnąć na ziemi – tak, aby nie stresował psa.

6. Znieruchomienie
Pies może zastygnąć w bezruchu gdy stoi, siedzi i leży. Zdarza się to, gdy podchodzi do niego większy pies lub gdy krzyczysz na niego (również dlatego ważne jest, aby psa wołać przyjaźnie, nie pozwolić sobie na krzyk i zniecierpliwienie).

7. Siadanie i kładzenie się
Psy kładą się też na brzuchu w czasie zabawy, gdy staje się zbyt intensywna, podobnie zachowują się starsze zwierzęta w stosunku do szczeniąt. Często zdarza się, że nasz pupil kładzie się na chodniku i nie chce się ruszyć, gdy widzi nadchodzącego z naprzeciwka psa. Ciągnięcie go na siłę uniemożliwia mu prawidłową komunikację.

8. Wąchanie podłoża
Często połączone jest ze zbliżaniem się po łuku. Pies obniża głowę, jakby chciał węszyć i jednocześnie czujnie obserwuje otoczenie. Zdarza się to gdy np. właściciel mówi do niego nerwowym głosem. Wygląda to trochę tak, jakby pies mówił: “ja tu sobie tylko węszę i niczym Ci nie zagrażam, nie krzywdź mnie”.

9 . Zaproszenie do zabawy
Pies porusza przednimi łapami lub unosi sam tył. Nasz pupil może tak reagować, gdy spotyka inne psy lub np. konia, krowę czy nawet przedmioty przy których czuje się niepewnie.

10. Rozdzielenie
Psy rozdzielają sobą inne psy lub ludzi, aby uniknąć konfliktu. Zdarza się to np. w czasie zbyt intensywnej zabawy. Czasami gdy witamy się z obcym człowiekiem lub psem, nasz pupil może wchodzić między nas a nieznajomego. To nie jest zazdrość, lecz chęć zapobiegania konfliktom, gdyż pies tak bliskie spotkanie odebrał jako potencjalne zagrożenie.

⚠️ Nauka mowy ciała psa jest bardzo ważna dla właściciela a jeszcze ważniejsza w przypadku gdy są dzieci. Jeśli dziecko się przytula do psa a on wysyła sygnały niezadowolenia np. się oblizuje, odwraca głowę a białka oczu są bardzo widoczne to szybko reaguj. W tak niekomfortowych sytuacjach dla psa.